اورشلیم شهر بزرگ یهودیان در که درواقع به زبان عربی همان بیت المقدس است قدرمتی تاریخی دارد و در هر سه ادیان ((اسلامی مسیحی و یهودی )) از چهره مقدسی بر خوردار است.بر خلاف تمام باور ها اورشلیم اسمی نیست که یهودیان بر شهر نهاده باشند بلکه اسم اولیه ایست که ساکنان اولیه اورشلیم که گمان می رود بت پرست بوده باشند بر روی آن نهادند که در واقع به معنی خانه شلیم ((خدای ساکنان اولیه اورشلیم))است پس در نتیجه می شود...خانه مقدس ویا به زبانی ساده تر در زبان عبری می شود صح و سلام!.
تارخچه تقیر اورشلیم
اورشلیم تا پیش از ظهور حضرت مسیح در این مکان مکان اصلی زندگی یهودیان بود که در گذشته چندین بار تخریب شده بود و حتی در مواردی یهودیان مجبور به ترک این شهر و سرزمین شده بودند ولی باز با ساخته و تعمیرشدن معبد بزرگ سلیمان به دیار خود بازگشته بودند.اما زمانی که حضرت مسیح در این شهر به دنیا آمد وضع تقیر کرد.یهودیان که پیامبر جدید را می دیدند که از آنها نیست((نه از نظر خون بلکه از نظر عقیده))و با سنت های دیرینه آنها مثل نزول مخالف است به مرور سر به دشمنی با او برداسشتند و با او مخلفت کردند که در اینجا شرح ماوقع جایز نیست در هر صورت 13 یار حضرت مسیح ایشان را به دست دشمن داد و ایشان به زندان افتاد و فردای همان روز به جای حضرت به صلیب کشیده شد و حضرت اروج کرد..((در دین مسیح می گویند خود مسیح به صلیب کشیده شد و از روی صلیب اروج کرد))..در اینجا بود که حضرت مسیح معبد سلیمان را که دیگر به جای عبادت خالصانه خدا به مرکز توتئه تبدیل شده بود نفرین کرد و آن به وسیله رو میان با خاک یکسان شد و بعد از آن هیچگاه به طور ثابت دوباره ساخته نشد...مسحیان این شهر را مقدس ترین شهر دینی خود می دانند... نیز اولین قبله مسلمانان این شهر بوده و بعد از مکه و مدینه این شهر را مقدس ترین شهر می دانند.همین طور یکی از چهار شهر مقدس یهود هم به حساب می آید((مقدس ترین)).حال آنکه از حدود 1000 سال پیش((بعد از جنگ های صلیبی)) این شهر که تا قبل از آن مسیحی نشین شده بود به شهری مسلمان نشین و مسیحی نشین تبدیل گشته بود و تعداد یهودیان آن به شدت کاهش پیدا کرده بود. می گویند مکان اصلی معبد سلیمان دقیقا در جایی است که بیت المقدس قرار دارد و همین دشمنی ها را دو چندان می کند چون یهودیان ((صحیون ها)) می خواهند معبد را دوباره بنا کنند در حالی که این امر ممکن نیست مگر با تخریب بیت المقدس!!
در مورد بازگشتن یهودیان به این شهر و تشکیل دولت یهود در فلستین بعدا صحبت خواهد شد اما در اینجا جایز نیست....


منطقه جغرافیایی
اورشلیم در ۳۵ درجه و ۱۳ دقیقه طول شرقی و ۳۱ درجه و ۵۰ دقیقه عرض شمالی واقع شده‌است.این شهر بر روی کوههای‏ یهودا، که مقسم آب بین دره اردن در شرق و دریای‏ مدیترانه در غرب است، بر روی دو تپه صخره‌ای به ارتفاع ‏۷۵۰ متر از سطح دریا در میانه کوه‌های بیت‌ایل (یا بیت ئیل) در شمال و حبرون یا الخلیل در جنوب، در فلات قدس و الخلیل واقع شده‌است. در جانب مغرب ‏شهر دامنه کوههای یهودا گسترده‌است و در جانب مشرق‏ دشت یهودا که تا بحر المیت ادامه دارد. فاصله این شهراز کناره غربی کوههای یهودا ۱۵ تا ۱۶ کیلومتر و ازکناره شرقی آن تنها ۲ کیلومتر است. بلندی ارتفاعات‏ شمالی و جنوبی شهر به ۱۰۰۰ متر می‌رسد. چون بلندی شهر در میانه این دو ارتفاع کمتر از این‌است، شکل توپوگرافیک این شهر به چیزی شبیه زین اسب‏ بدل شده‌است. این وضعیت با شکل‏ ساخت‌شناختی کوههای یهودا، که همچون صخره‌ای ‏یکپارچه و بدون دره‌است آن را به دژی تبدیل کرده که بر ناحیه وسیعی‌در پیرامون خود اشراف دارد. فاصله این شهر از ساحل‏ مدیترانه ۵۲ کیلومتر، و از بحر المیت ۲۲ کیلومتر، و ارتفاع آن از سطح بحر المیت (که سطح آن از دریاهای‌آزاد پائین‌تر است) حدود ۱۱۵۰ متر است. اورشلیم از عمان ۸۸ کیلومتر، از دمشق ۲۹۰ کیلومتر، از بیروت ۳۸۸ کیلومتر، و از قاهره ۵۲۸ کیلومتر فاصله دارد. این شهر در ملتقای راه‌های واصل ‏بین شمال به جنوب و شرق به غرب در منطقه واقع شده و علاوه بر آن که از طریق راه‌های زمینی به شهرهای‌الخلیل، بیت‌لحم، رام‌الله و نابلوس می‌پیوندد، از طریق‏ خط آهن نیز با تل‌آویو و یافا در ساحل مدیترانه مربوط است. فرودگاه قلندیه در بخش شمالی نیز ارتباط این شهر را با جهان خارج برقرار می‌کند.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٥
تگ ها : اورشلیم