۱۰ زن جاسوس در تاریخ وجود دارند که با کارهای جاسوسی خود بسیاری از اتفاقات را باعث شدند و از بسیاری از آنها جلوگیری کردند،آنها با روش‌های مختلف از نیروهای دشمن اطلاعات بدست بیاورند. با این ۱۰ زن برتر جاسوی جهان آشنا شوید.


۱) ماتا هاری
▪ محل تولد: هلند
▪ تابعیت: هلندی آلمانی
جاسوس آلمان ها در خاک فرانسه «مارگارت گرترود رزله» ملقب به ماتا هاری به عنوان یک زن مطلقه وارد خاک فرانسه شد و در آنجا حرفه ی رقاصی را پیش گرفت. در زمان جنگ جهانی اول با رقاصی اطلاعات مهم نظامی را از افسران فرانسوی می گرفت و آنها را برای آلمان می فرستاد. در سال ۱۹۱۷ فرانسه متوجه کارهای ماتاهاری شد و او را به جرم جاسوسی اعدام کرد.


۲) نانسی ویک
▪ محل تولد: نیوزیلند
▪ همکاری با کشورهای فرانسه، انگلیس، آمریکا و استرالیا
در زمان شروع جنگ جهانی دوم «نانسی ویک» در فرانسه خبرنگار بود. او داوطلبانه به خدمت نیروی مقاومت فرانسه درآمد و شبکه جاسوسی بسیار گسترده و کارآمدی را تشکیل داد. به قدری در کار خود ماهر بود که نیروی پلیس مخفی نازی (گشتاپو) دو میلیون دلار برای سر او جایزه گذاشت.پس از جنگ، پنج کشور فرانسه، انگلیس، آمریکا و استرالیا و نیوزیلند به خاطر خدمات شایان «ویک» از او تقدیر به عمل آوردند.


۳) کریستیا شاربک
▪ محل تولد: لهستان
▪ ملیت: انگلیسی
او مدت ۶ سال برای انگلیس در کشورهای فرانسه ،مجارستان و مصر جاسوسی کرد. شهرت خود را زمانی کسب کرد که توانست جان دو جاسوس انگلیسی دیگر را که اسیر نیروی پلیس مخفی نازی بودند و قرار بود اعدام شوند، نجات دهد. او در سال ۱۹۵۲ به دست نامزد خود کشته شد.


۴) ویرجینا هال
▪ محل تولد: آمریکا
▪همکاری با کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه
«ویرجینیا هال» به عنوان عضو سازمان جاسوسی انگلیس ماموریت های بسیاری را برای نیروهای مقاومت فرانسه انجام داد و توانست اطلاعات نظامی مهمی از آلمانی ها در اختیار نیروی مقاومت فرانسه قرار دهد.


۵) وایولت سزابو
▪ محل تولد فرانسه
▪ همکاری با کشورهای انگلیس و فرانسه
«وایولت سزابو» نیز عضو سازمان جاسوسی انگلیس بود و در طول جنگ جهانی دوم با خرابکاری و جمع آوری اطلاعات از آلمانی ها در خاک فرانسه، خدمات ارزنده ای را به انگلیس و فرانسه داشت. او در سن ۲۳ سالگی در سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای آلمانی دستگیر و اعدام شد.


۶) لونا کوهن
▪ محل تولد: آمریکا
▪همکاری با شوروی
«لونا کوهن» به همراه همسرش در انگلیس شبکه جاسوسی گسترده ای را تشکیل دادند و اطلاعات مهم نیروی دریایی انگلیس را برای شوروی مخابره می کردند.


۷) الیزابت بنتلی
▪ محل تولد: آمریکا
▪ همکاری با شوروی
در طول جنگ جهانی دوم «الیزابت بنتلی» یکی از معروف ترین جاسوس های شوروی در آمریکا بود و ماموریت های بسیاری برای این کشور انجام داد.


۸ ) شاهزاده استفانی جولیانا فون هوهنلوهه
▪ محل تولد: اتریش
▪ همکاری با آمریکا و آلمان
«استفانی جولیانا»یکی از دوستان نزدیک آدولف هیتلر بود و برای نازی ها جاسوسی می کرد. او با استفاده از زیبایی خود به راحتی توانست در میان دولتمردان انگلیسی نفوذ کند و اطلاعات ارزشمندی در اختیار نازی ها قرار دهد..


۹)بریتا تات
▪ محل تولد: دانمارک
▪ همکاری با دانمارک، بریتا
تات در سال ۱۴۴۲ قبل از جنگ میان دانمارک و سوئد با یکی از شاهزادگان سوئدی ازدواج کرد. در هنگام جنگ دانمارک از او به عنوان جاسوس خود استفاده کرد و توانست اطلاعات نظامی ارزشمندی از طریق او بدست بیاورد. بریتا تات توطئه ی قتل شارلز هشتم را طراحی کرد اما ناکام ماند. پس از آن شارلز هشتم او را به جرم خیانت اعدام کرد.


۱۰)ملیتا نورود
▪ محل تولد انگلیس
▪ همکاری با شوروی
«ملیتا نورود» در سال ۱۹۴۰ به عنوان جاسوس شوروی در انگلیس فعالیت می کرد. او در طول جنگ سرد توانست اطلاعات ملی بسیار مهم انگلیس را در اختیار شوروی قرار دهد.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/۱٢