کشف بقایایی 3000 ساله از منطقه‌ای مسکونی در ناحیه مردابی شمال آمستردام هلند، فرضیه چندین ساله مسکونی نبودن این منطقه را در گذشته نقض کرد.

وجود چند ظرف سفالی، اسکلت مردی جوان و جمجمه یک سگ در منطقه انکوزین (enkhuizen) شهر آمستردام، نشان داد که این منطقه در عصر برنز، سکونتگاهی برای ساکنان بومی ناحیه بوده است.

محققان با بررسی ردهای تیره اطراف ویرانه‌های به دست آمده از پنج خانه باستانی به زهکشی و کانال کشی خانه‌ها به منظور عبور جریان آب مرداب در کنار این ساختمان‌ها پی بردند. این نوع زهکشی‌ها که در حدود 3000 سال پیش ابداع شده بودند، خانه‌ها را از خطر آب گرفتگی دور می‌ساخته‌اند.

باستان شناسان معتقدند ساکنان بومی این منطقه مردمی دامدار و کشاورز بوده و فنون ماهیگیری می دانسته‌اند. علاوه بر آن کشف چند حلقه چاه آب و تپه‌هایی گورستانی در نزدیکی ویرانه‌ها نشان ثابت نشینی افراد در این منطقه می‌داده است.

به گفته کارشناسان، کشف این ویرانه‌ها در عمق 40 سانتی‌متری سطح زمین، یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد این اکتشاف به شمار می‌رفته است، زیرا تاکنون به دلیل وجود سیلاب‌های زیاد منطقه، آثار به دست آمده در اعماقی به مراتب بیشتر کشف می‌شده‌اند

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/۱٢